Zážitky na africký způsob
Sednout na velblouda a vyrazit do pouště, nastoupit na loď plující po Nilu, polně důvěřovat průvodci v deštném pralese, když vás vede ke skupině horských goril… Afrika má mnoho chutí, vůní, tvarů i barev. Vybrali jsme pro vás zážitky, kvůli kterým stojí za to do Afriky odcestovat!
Nadechněte se vzduchu u Viktoriiných vodopádů!
Místní jim říkají „Dým, který hřmí“ a přesně tak vystihují podobu jedněch z nejmohutnějších vodopádů planety. Vzduch je tu přesycený vodní tříští, která vzniká, když se masa vody rozbíjí ode dno úzkého kaňonu. Viktoriiny vodopády objevil v roce 1855 britský cestovatel David Livingstone a pojmenoval je jak jinak než po královně Viktorii.
Viktoriiny vodopády leží na řece Zambezi, na hranicích států Zambie a Zimbabwe a jejich návštěvu by neměl vynechat nikdo, kdo do jižní části Afriky cestuje. Pohled na téměř dva kilometry širokou masu vody, která hřmí, až zaléhají uši, opravdu stojí za to!
A mimochodem – hlubokou stopu tady zanechal i jeden Čech. Emil Holub byl totiž vůbec prvním člověkem, který vodopády zmapoval a sepsal o nich stručnou knihu.
Zažijte ranní safari v národním parku Serengeti!
Serengeti je nejslavnější, nejstarší a největší tanzanský národní park. V překladu znamená název Serengeti „místo, kde je země nekonečná“ a při pohledu na nekonečné savany, po kterých se prohánějí miliony kusů zvěře, musíte dát Masajům, kteří tento název vymysleli, za pravdu. V roce 1978 proběhlo v parku ohromné sčítání zvířat – odhaduje se, že v něm i dnes žije asi 1,5 milionu pakoňů, milion gazel, tři tisíce lvů a zhruba 5000 slonů.
Probíhají tu také největší migrace zvěře na planetě, stádo pakoňů, kteří každý rok migrují, může být dlouhé až 40 kilometrů!
Nejkrásnější pohled na africkou savanu je jednoznačně při safari po ránu. Zvířata nejsou otupělá poledním sluncem a žárem, a tak se člověk ukrytý v off roadu může dokonce stát svědkem lvího lovu a následného hodování.
Vydejte se na lodi po Nilu!
Nil, majestátní tok, který stál za ohromným rozvojem staroegyptské civilizace. Egypťané mu říkali Iteru a každoročně čekali na záplavy, které přinesly úrodné bahno. Nil je oficiálně druhá nejdelší řekla planety, s délkou zhruba 6700 kilometrů ale dýchá na záda Amazonce. Jeho delta do Středozemního moře má potom rozlohu, která se rovná asi třetině rozlohy Česka.
Být v Egyptě a neplout po Nilu je téměř hřích. Nabízejí se dva směry plavby po Nilu – začít můžete třeba v Asuánu a doplout do Káhiry, nebo naopak. Buď jak buď, cestou určitě neminete Luxor, Karnak, ani Údolí králů. Není třeba se ničeho bát. Lodě jsou bezpečné, moderní a luxusní. Jíte na nich, nocujete na nich, opouštíte je, když se vráží k památkám dále od břehu.
Poznejte život a kulturu Masajů!
Oblečeni do červených rouch, vysocí, černí, budí respekt a úctu. Masajové. Tajemný africký národ, o jehož původu se dodnes vedou spory. Část vědců dokonce tvrdí, že mají společné předky s Egypťany. V oblastech Keni a Tanzanie jich dnes žije asi 140 tisíc, většina z nich stále ještě tradičním způsobem života – tedy v chýších, takzvaných maňatách, s jasně danou hierarchií.
Sem turisty moc nepouštějí, ale není problém zajít na vystoupení masajských bojovníků, třeba v Mombase nebo v Nairobi. Dlouhé oštěpy, krásně upravené vlasy a malování po těle. Nakonec od nich můžete nakoupit i tradiční masajské ozdoby.
Vydejte se na trek za horskými gorilami!
Horské gorily patří mezi nejohroženější živočišné druhy planety. Na Zemi jich žije jen několik stovek. Většina z nich v národním parku Volcano ve Rwandě. Pokud máte dostatek peněz (permit stojí více než 500 dolarů a není jisté, že gorily vůbec spatříte) a elánu (cesta pralesem trvá asi osm hodin a je poměrně náročná) můžete se po jejich stopách vydat.
Ráno se vyráží ještě předtím, než vyjde slunce. To už v osm hodin začíná bez milosti pálit a dusné přítmí pralesa je osvobozením. Šplháte do kopce, prodíráte se houštím a průvodce vás často upozorňuje, že máte být co nejvíc tiše. K horským gorilám se denně může vydat maximálně osm lidí, vždy pod dohledem zkušeného průvodce, který odhadne jejich chování. Peníze, které za vstup na „gorilí území“ zaplatí, se používají na zlepšení ochrany těchto tvorů.
Více o afrických zajímavostech hledejte v přehledu zemí, které mají co nabídnout. Popřípadě přímo na stránce poznávací zájezdy Afrika.